Maquet
Product Categories
- NEW PRODUCT 5
- Parts for Anesthesia 0
- Parts for Camera system 81
- Parts for Defibrillator 0
- Parts for Dynamical System 86
- Parts for Flexible Endoscope 285
- Parts for Microplate Reader 1
- Parts for Monitor 4
- Parts for MRI 0
- Parts for Rigid Endoscope 11
- Parts for Surgical Instrument 45
- Parts for Ultrasound & Probe 87
- Parts for Ventilator 84
- PCR and Centrifuge 8
- Repair Cases 169
- Repair Tools 21
Featured Products
Showing all 3 results
Backplane Board Maquet PC1770C For Servo-i Ventilator
$0.00â–º Brief Description
The PC1770C serves as the Communication and Power Distribution Hub for the Patient Unit. It is a multi-layer passive circuit board that facilitates the interconnection between all functional plug-in cards.
â–ºFeatures
- System Interconnectivity
- Signal Routing
- Power Distribution
- I/O Interface Management
â–º Specification
| Brand | Maquet |
| Model | PC1770C |
| Condition | Brand new |
| Series | Backplane Board |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Gas Module Interface Board Maquet PC1770B For Servo-i Ventilator
$0.00â–º Brief Description
The PC1770B is a critical electronic component classified as a Gas Module Interface Board or Control PCB. It acts as the hardware bridge between the ventilator’s central processing unit and the pneumatic gas mixing system.
â–ºFeatures
- Signal Processing & Data Acquisition
- Actuator & Valve Control
- Communication & Synchronization
â–º Specification
| Brand | Maquet |
| Model | PC1770B |
| Condition | Brand new |
| Series | Gas Module Interface Board |
| Interface Type | Multi-pin Header |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Power Process Board Maquet PC1780A For Servo-i Ventilator
$0.00â–º Brief Description
The PC1780A is a critical hardware component of the Maquet Servo-i ventilator system. Specifically, it is the Power Process Board (often part of the Power Supply Module), responsible for energy management and distribution throughout the device.
â–ºFeatures
- Power Source Management
- Voltage Regulation & Distribution
- Battery Charging Logic
- Safety Monitoring
- Communication Interface
â–º Specification
| Brand | Maquet |
| Model | PC1780A |
| Condition | Brand new |
| Series | Power Process Board |
| Input AC Range | 100V – 240V AC, 50/60 Hz |
| Input DC Range | 12V – 15V DC(External source) |
| Output Voltages | Multiple DC Rails |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Fix Once Right, Save Replacement Costs
Flexible endoscopes are among the most advanced and most used devices in the healthcare environment. As their use continues to expand, they are a critical component in improving patient surgical outcomes.
However, without the right quality assurance services, they can also present infection risks to customers, leading to significant avoidable service costs over the life of the device.
Long-term replacement or good accessory maintenance is necessary to extend the life of your endoscope equipment, and CareU Tech is committed to reducing service costs and minimizing patient risk so that repaired endoscopes always meet optimal performance standards.
If you have any needs for flexible endoscope accessories, such as insertion tubes, light guides, biopsy channels, air/water channels, flexures and assemblies, flex rubbers and meshes, etc., please contact our sales team and we will be here to meet your needs!