PENTAX Medical
Product Categories
- NEW PRODUCT 5
- Parts for Anesthesia 0
- Parts for Camera system 81
- Parts for Defibrillator 0
- Parts for Dynamical System 86
- Parts for Flexible Endoscope 285
- Parts for Microplate Reader 1
- Parts for Monitor 2
- Parts for MRI 0
- Parts for Rigid Endoscope 11
- Parts for Surgical Instrument 45
- Parts for Ultrasound & Probe 87
- Parts for Ventilator 84
- PCR and Centrifuge 8
- Repair Cases 169
- Repair Tools 21
Showing all 4 results
Bending Section Assembly For PENTAX EG-2990K Video Gastroscope
$0.00► Brief Description
The Bending Section Assembly is a critical mechanical part located at the distal end of the endoscope’s Insertion Tube.
► Features
- To allow the operator to angulate (steer) the tip of the gastroscope precisely in four directions (Up/Down, Left/Right).
► Specification
| Brand | PENTAX |
| Model | EG-2990K |
| Condition | Brand new |
| Series | Bending Section Assembly |
| Insertion Tube Diameter | 9.8 mm |
| Up | 210° |
| Down | 120° |
| Left | 120° |
| Right | 120° |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Insertion Tube For PENTAX EG-2990K Gastroscope
$0.00► Brief Description
The PENTAX Medical EG-2990K is a high-performance video gastroscope designed for advanced upper GI diagnostics,offering a balance of high-definition imaging and reliable therapeutic capabilities.
â–º Features
- Large Therapeutic Channel
- Dedicated Forward Water Jet
- Advanced Maneuverability
- Durability and Reprocessing
â–ºSepecification
| Brand | PENTAX |
| Model | EG-2990K |
| Condition | Brand new |
| Series | Insertion tube |
| Insertion Tube Diameter | 9.8 mm |
| Instrument (Biopsy) Channel | 2.8 mm |
| Working Length | 1,050 mm |
| Total Length | 1,395 mm |
| Angulation Range (Up/Down) | 210° / 120° |
| Angulation Range (Left/Right) | 120° / 120° |
| Field of View | 140° |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Light Guide Bundles For Pentax EG-2990K Video Gastroscope
$0.00► Brief Description
For the Pentax EG-2990K video gastroscope, the light guide bundle is a critical fiber-optic component responsible for transmitting high-intensity light from the processor to the patient site.
► Features
- High-Intensity Illumination
- Uniform Light Distribution
- Thermal Resistance
- Flexibility & Durability
- Chemical Compatibility
​
► Specification
| Brand | Pentax |
| Model | EG-2990K |
| Condition | Working in Good Condition |
| Series | Light Guide Bundles |
| Number of Fibers | High Count |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportatio | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
PENTAX Medical EPK-i7000 Video Processor For Repair
$0.00► Brief Description
- Brand:Â PENTAX (PENTAX Endoscope Processor)
Model:Â EPK-i7000
Serial Number:Â AC*** - Fault:Â It cannot recognize the endoscope and reports an error.
- Solution:Â Repair the system board.
- Repair Time:Â 3-5 working days.
- Warranty Period:Â Six months.
â–ºProblem & Solution
| Brand | PENTAX |
| Model | EPK-i7000 |
| Product | Processor |
| Fault | It cannot recognize the endoscope and reports an error. |
| Solution | Repair the system board. |
Â
► Identify the Exact Issue
- Symptoms: Does the system fail to power on, overheat, or show errors?
- Error Codes: Check for any diagnostic LEDs or beep codes.
- Physical Damage: Inspect for burnt components, blown capacitors, or bent pins
Fix Once Right, Save Replacement Costs
Flexible endoscopes are among the most advanced and most used devices in the healthcare environment. As their use continues to expand, they are a critical component in improving patient surgical outcomes.
However, without the right quality assurance services, they can also present infection risks to customers, leading to significant avoidable service costs over the life of the device.
Long-term replacement or good accessory maintenance is necessary to extend the life of your endoscope equipment, and CareU Tech is committed to reducing service costs and minimizing patient risk so that repaired endoscopes always meet optimal performance standards.
If you have any needs for flexible endoscope accessories, such as insertion tubes, light guides, biopsy channels, air/water channels, flexures and assemblies, flex rubbers and meshes, etc., please contact our sales team and we will be here to meet your needs!