Product Categories
- NEW PRODUCT 5
- Parts for Anesthesia 0
- Parts for Camera system 81
- Parts for Defibrillator 0
- Parts for Dynamical System 86
- Parts for Flexible Endoscope 285
- Parts for Microplate Reader 1
- Parts for Monitor 4
- Parts for MRI 0
- Parts for Rigid Endoscope 11
- Parts for Surgical Instrument 46
- Parts for Ultrasound & Probe 87
- Parts for Ventilator 89
- PCR and Centrifuge 8
- Repair Cases 169
- Repair Tools 21
Filter by brand
- STORZ 1
- OLYMPUS 150
- PENTAX 46
- RICHARD WOLF 1
Showing 49–64 of 285 results
Bending section for Fujinon EC-590ZW/530NW endoscope
Bending section for Fujinon EC-590ZW/530NW endoscope for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for Fujinon.Order now!
BENDING SECTION FOR OLYMPUS GIF-HQ290 GASTROSCOPE
BENDING SECTION FOR OLYMPUS GIF-HQ290 GASTROSCOPE for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for OLYMPUS.Order now!
Bending Section for Pentax EC-3890Li Colonoscope
Bending Section for Pentax EC-3890Li Colonoscope for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for PENTAX.Order now!
Bending Section for Pentax EC34-i10L Colonoscope
Bending Section for Pentax EC34-i10L Colonoscope for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for PENTAX.Order now!
Bending Section for PENTAX EG-450PE5 Gastroscope parts
Bending Section for PENTAX EG-450PE5 Gastroscope parts for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for PENTAX.Order now!
Bending Section for Pentax EG27-I10 Gastroscope
Bending Section for Pentax EG27-I10 Gastroscope for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for Pentax.Order now!
Bending Section Mesh for Olympus endoscope
Bending Section Mesh for Olympus endoscope for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for Stryker/Olympus/Storz/Wolf.Order now!
Bending Section Part for Olympus CF-H290L Colonoscope
Bending Section Assy for Olympus CF-HQ290L Colonoscope for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for OLYMPUS.Order now!
BENDING SECTION WITH STOPPER FOR OLYMPUS COLONOSCOPE CF-H190L
BENDING SECTION WITH STOPPER FOR OLYMPUS COLONOSCOPE CF-H190L for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for OLYMPUS.Order now!
BF-1T290 CCD PIN HUB FOR OLYMPUS
BF-1T290 CCD PIN HUB FOR OLYMPUS for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for OLYMPUS.Order now!
Biopsy valve for Olympus MB-358
Biopsy valve for Olympus MB-358 for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for Olympus.Order now!
Boot for Insert tube by Olympus PCF-Q180AL Endoscope
Boot for Insert tube by Olympus PCF-Q180AL Endoscope for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for OLYMPUS.Order now!
Brand New Insertion Tube For Fujifilm EG-250WR5 Gastroscope
$0.00► Brief Description
The Fujifilm EG-250WR5 is a high-resolution video gastroscope known for its wide-angle view and slim design, widely used for upper gastrointestinal examinations.
► Features
- Slim-Diameter Profile
- Graduated Flexibility (G-Flex)
- High-Durability Multi-Layer Construction
- Smooth Low-Friction Coating
- Optimized Bending Section
- Integrated Multi-Channel Internal Design
► Specification
| Brand | Fujifilm |
| Model | EG-250WR5 |
| Condition | Brand new |
| Series | Insertion Tube |
| Distal End Diameter | 9.4 mm |
| Insertion Tube Diameter | 9.3 mm |
| Working Length | 1,100 mm |
| Total Length | 1,400 mm |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Brand New Insertion Tube For Olympus CF-Q160L Video Colonoscope
$0.00â–º Brief Description
The Olympus CF-Q160LÂ is a high-performance video colonoscope designed for comprehensive lower gastrointestinal examination.
► Features
- Wide-Angle Imaging
- High-Resolution CCD
- Four-Way Angulation
- Large Accessory Channel
- Graduated Stiffness
- Water Jet System
â–º Specification
| Brand | Olympus |
| Model | CF-Q160L |
| Condition | Brand new |
| Series | Insertion Tube |
| Insertion Tube Diameter | 12.8 mm |
| Working Length | 1680 mm |
| Instrument Channel Diameter | 3.7 mm |
| Total Length | 2000 mm |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Brand New Insertion Tube For Olympus GIF-XP160 Video Gastroscope
$0.00â–º Brief Description
The GIF-XP160 belongs to the Lucera/Evis Exera series and is optimized for both diagnostic accuracy and patient comfort.The insertion tube of the GIF-XP160 is known for its “SlimSIGHT” technology, which allows for high-performance imaging within a very narrow diameter.
► Features
- Ultra-Slim Profile
- Distal End Irrigation
- Graduated Flexibility
- High Durability
â–º Specification
| Brand | Olympus |
| Model | GIF-XP160 |
| Condition | Brand new |
| Series | Insertion Tube |
| Insertion Tube Outer Diameter | 5.9 mm |
| Working Length | 1030 mm |
| Total Length | 1345 mm |
| Instrument Channel ID | 2.0 mm |
| Field of View | 120° |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Brandnew Insert Tube for Pentax EG-2970K Endoscope
Brandnew Insert Tube for Pentax EG-2970K Endoscope for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for PENTAX.Order now!
Fix Once Right, Save Replacement Costs
Flexible endoscopes are among the most advanced and most used devices in the healthcare environment. As their use continues to expand, they are a critical component in improving patient surgical outcomes.
However, without the right quality assurance services, they can also present infection risks to customers, leading to significant avoidable service costs over the life of the device.
Long-term replacement or good accessory maintenance is necessary to extend the life of your endoscope equipment, and CareU Tech is committed to reducing service costs and minimizing patient risk so that repaired endoscopes always meet optimal performance standards.
If you have any needs for flexible endoscope accessories, such as insertion tubes, light guides, biopsy channels, air/water channels, flexures and assemblies, flex rubbers and meshes, etc., please contact our sales team and we will be here to meet your needs!