SHOP
Product Categories
- NEW PRODUCT 5
- Parts for Anesthesia 0
- Parts for Camera system 81
- Parts for Defibrillator 0
- Parts for Dynamical System 86
- Parts for Flexible Endoscope 285
- Parts for Microplate Reader 1
- Parts for Monitor 3
- Parts for MRI 0
- Parts for Rigid Endoscope 11
- Parts for Surgical Instrument 45
- Parts for Ultrasound & Probe 87
- Parts for Ventilator 84
- PCR and Centrifuge 8
- Repair Cases 169
- Repair Tools 21
Filter by brand
Filter by price
Showing 641–656 of 886 results
Philips L12-5 Linear Probe for repair
Philips L12-5 Linear Probe for repair for sale, Buy brand new flexible endoscope repair parts for Philips.Order now!
Philips L15-7io Linear probe for repair
Philips L15-7io Linear probe for repair for sale, Buy brand new flexible endoscope repair parts for Philips.Order now!
Philips L15-7io Linear probe for repair
$0.00► Brief Description
Fault:
Lens problem.
Solution:
â–ºProblem & Solutoin
| Brand | Philips |
| Model | L15-7io |
| Fault | Lens problem |
| Solution | Replace probe lens |
► Common issues with  L15-7io probe
- Cable and Connector Issues
- Acoustic Lens Damage
- Crystal/Element Failure
- Housing/Physical Damage
- Oil Leak
PHILIPS M3001A MMS module for repair
PHILIPS M3001A MMS module for repair for sale, Buy brand new flexible endoscope repair parts for Philips.Order now!
Philips S5-1 cardiac probe for repair
Philips S5-1 cardiac probe for repair for sale, Buy brand new flexible endoscope repair parts for Philips.Order now!
Philips S5-1 sector array ultrasound probe for repair
$0.00► Brief Description
Fault:Â Array element aging, lens bubble.
Solution:Â Replace Crystal.
â–ºProblem & Solutoin
| Brand | Philips |
| Model | S5-1 |
| Fault | Array element aging, lens bubble |
| Solution | Replace Crystal |
► Common issues with S5-1 Probe
- Image Dropouts / Dead Elements
- Acoustic Lens Damage
- Cable Damage
- Connector Damage
- Weak or Noisy Image
Philips S5-2 Cardiac probe for repair
Philips S5-2 Cardiac probe for repair for sale, Buy brand new flexible endoscope repair parts for Philips.Order now!
Philips S5-2 Cardiac probe for repair
$0.00► Brief Description
Fault:
Lens problem, cable broken, without strain relief.
Solution:
Replace probe lens, repair cable, replace strain relief.
â–ºProblem & Solutoin
| Brand | Philips |
| Model | S5-2 |
| Fault | Lens problem, cable broken, without strain relief |
| Solution | Replace probe lens, repair cable, replace strain relief |
► Common issues with S5-2 Cardiac probe
- Poor or blurry images
- Constant noise or static
- Color streaking or intermittent artifacts
- Cracked or dried-out lens
- Cable or strain relief damage
- Housing damage
- Connector pin damage
- Probe not recognized by the system
- Excessive heat from the transducer
PHILIPS XL+ DEFIBRILLATOR PRINTER
PHILIPS XL+ DEFIBRILLATOR PRINTER for sale, Buy brand new Surgical Instrument for .Order now!
PILLING WECK SS4 TU1069 Clip Applicator
PILLING WECK SS4 TU1069 Clip Applicator for sale, Buy brand new PCR and Centrifuge for PILLING WECK.Order now!
Power Cable for Stryker 1288HD Camera Head
Power Cable for Stryker 1288HD Camera Head for sale, Buy brand new Camera system for STRYKER.Order now!
POWER MODULE FOR MINDRAY M7 ULTRASOUND SYSTEM
POWER MODULE FOR MINDRAY M7 ULTRASOUND SYSTEM for sale, Buy brand new Ultrasound & Probe for MINDRAY.Order now!
Power Process Board Maquet PC1780A For Servo-i Ventilator
$0.00â–º Brief Description
The PC1780A is a critical hardware component of the Maquet Servo-i ventilator system. Specifically, it is the Power Process Board (often part of the Power Supply Module), responsible for energy management and distribution throughout the device.
â–ºFeatures
- Power Source Management
- Voltage Regulation & Distribution
- Battery Charging Logic
- Safety Monitoring
- Communication Interface
â–º Specification
| Brand | Maquet |
| Model | PC1780A |
| Condition | Brand new |
| Series | Power Process Board |
| Input AC Range | 100V – 240V AC, 50/60 Hz |
| Input DC Range | 12V – 15V DC(External source) |
| Output Voltages | Multiple DC Rails |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Power supply module for Puritan Bennett PB840 Ventilator parts
Power supply module for Puritan Bennett PB840 Ventilator parts for sale, Buy brand new PCR and Centrifuge for Puritan Bennett.Order now!
Pre-owend Nozzle For Olympus GIF-H170 Gastroscope
$0.00â–º Brief Description
For the Olympus GIF-H170 (Optera series) gastroscope, the “nozzle” typically refers to the air/water located at the distal tip of the scope.
► Features
- Lens Cleaning (Irrigation) :When the air/water valve is fully depressed, the nozzle directs a high-pressure stream of water across the objective lens.
- Air Insufflation:When the air/water valve hole is covered (without being fully depressed), the nozzle pumps air into the patient’s stomach or esophagus.
- Maintenance of Field of View:Continuous or intermittent air flow helps prevent the collapse of the organ walls around the distal tip.
â–º Specification
| Brand | Olympus |
| Model | GIF-H170 |
| Serise | Nozzle |
| Condition | Working in Good Condition |
| Material | High-grade medical stainless steel |
| Tip Diameter | 9.2 mm |
| Nozzle Type | Single-nozzle dual-channel |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Pre-owned EC-590WL4 Bending section for FUJINON
Pre-owned EC-590WL4 Bending section for FUJINON for sale, Buy brand new Flexible Endoscope for FUJI.Order now!
Fix Once Right, Save Replacement Costs
Flexible endoscopes are among the most advanced and most used devices in the healthcare environment. As their use continues to expand, they are a critical component in improving patient surgical outcomes.
However, without the right quality assurance services, they can also present infection risks to customers, leading to significant avoidable service costs over the life of the device.
Long-term replacement or good accessory maintenance is necessary to extend the life of your endoscope equipment, and CareU Tech is committed to reducing service costs and minimizing patient risk so that repaired endoscopes always meet optimal performance standards.
If you have any needs for flexible endoscope accessories, such as insertion tubes, light guides, biopsy channels, air/water channels, flexures and assemblies, flex rubbers and meshes, etc., please contact our sales team and we will be here to meet your needs!