Aloka
Product Categories
- NEW PRODUCT 5
- Parts for Anesthesia 0
- Parts for Camera system 81
- Parts for Defibrillator 0
- Parts for Dynamical System 86
- Parts for Flexible Endoscope 285
- Parts for Microplate Reader 1
- Parts for Monitor 2
- Parts for MRI 0
- Parts for Rigid Endoscope 11
- Parts for Surgical Instrument 45
- Parts for Ultrasound & Probe 87
- Parts for Ventilator 84
- PCR and Centrifuge 8
- Repair Cases 169
- Repair Tools 21
Showing all 3 results
Acoustic Lens For Aloka UST-5524 Ultrasound Transducer
$0.00► Brief Description
The Aloka UST-5524 is a Linear Array Ultrasound Transducer (probe). Its primary function is to perform high-frequency imaging for superficial structures.The UST-5524 is specialized for providing high-resolution, high-frequency imaging, focusing on structures close to the skin surface.
► Features
- Acoustic Impedance Matching
- Fixed Geometric Focusing (Elevation Axis)
- Protection and Sealing
► Specification
| Brand | Aloka |
| Model | UST-5524 |
| Condition | Brand new |
| Series | Acoustic Lens |
| Transducer Type | Linear Array |
| Frequency Range | 4.0 MHz to 10.0 MHz |
| Working Surface Length | Approximately 42 mm |
| Curvature | Flat or Mildly Curved |
| Material | Silicone Compound |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Acoustic Lens For Aloka UST-9130 Transducer
$0.00► Brief Description
The UST-9130 is a versatile, multi-purpose convex array transducer designed for deep-penetration imaging.The acoustic lens serves multiple crucial roles, acting as a protector, a focusing element, and an essential component for sound transmission.
► Features
- Acoustic Impedance Matching (Maximizing Transmission)
- Geometric Focusing (Improving Resolution)
- Protection and Sealing
- Acoustic Interface
► Specification
| Brand | Aloka |
| Model | UST-9130 |
| Condition | Brand new |
| Series | Acoustic Lens |
| Lens Material | Elastomer Composite |
| Curvature | Convex |
| Protection | Durable Membrane |
| Curvature Radius | Approximately 60 mm |
| Scan Angle | 60° |
| MOQ | 1 Piece |
| Package | Carton / Standard Export Packing |
| Transportation | DHL, FedEx, UPS, etc. |
| In Stock | Yes |
| Price | Accept Negotiation |
Aloka UST-5413 linear array ultrasound probe for repair
$0.00► Brief Description
Fault:Â Lens break.
Solution:Â Replace lens.
â–ºProblem & Solutoin
| Brand | Aloka |
| Model | UST-5413 |
| Fault | Lens break |
| Solution | Replace lens |
► Common issues with UST-5413 Probe
- Image dropouts or black lines
- Acoustic lens damage
- Cable damage
- Connector damage
- Weak or noisy image
Fix Once Right, Save Replacement Costs
Flexible endoscopes are among the most advanced and most used devices in the healthcare environment. As their use continues to expand, they are a critical component in improving patient surgical outcomes.
However, without the right quality assurance services, they can also present infection risks to customers, leading to significant avoidable service costs over the life of the device.
Long-term replacement or good accessory maintenance is necessary to extend the life of your endoscope equipment, and CareU Tech is committed to reducing service costs and minimizing patient risk so that repaired endoscopes always meet optimal performance standards.
If you have any needs for flexible endoscope accessories, such as insertion tubes, light guides, biopsy channels, air/water channels, flexures and assemblies, flex rubbers and meshes, etc., please contact our sales team and we will be here to meet your needs!